Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Základní informace - Fakta a zajímavosti /  Partnerská města  /  Makarska, Chorvatská republika / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Po 17. 02.

8°C
oblačno
 

Fakta a zajímavosti

sdílet

Makarska, Chorvatská republika

Makarská je se svými 13 tisíci obyvateli sice největším městem na Makarské riviéře, ale nejmenším potenciálním partnerským městem Olomouce. Je to město žijící turistikou, díky které je nositelem několika turistických cen.

Cestovní ruch se v Makarské začal rozvíjet na začátku 20. století, k čemuž přispěli i čeští hoteliéři. První zmínka o Makarské pochází však již z roku 1502. K významnějším památkám patří gotické a barokní kostely, benátská kašna a především františkánský klášter z počátku 16. století s bohatou knihovnou a unikátním Malakologickým muzeem (sbírka mušlí a lastur ze všech světadílů). Hlavním lákadlem je pro turisty nádherná příroda, čisté moře a překrásné výhledy z okolních hor.

Spolupráce s městem Makarska

První kroky spolupráce mezi Olomoucí a Makarskou navázali umělci obou měst. V létě 2015 se Unie výtvarných umělců Olomoucka představila soubornou výstavou v tamní městské galerii. V dubnu 2016 do Olomouce zavítala oficiální delegace z Makarské u příležitosti vernisáže reciproční výstavy. Ředitelé hotelů a agentur cestovního ruchu zároveň připravili prezentační večer v Hotelu Flora.

Aktuálně

Zástupci olomoucké radnice byli pozváni na oslavy „Dny Makarské“ v říjnu 2016. Při této příležitosti se podepsalo memorandum o přátelství, jehož podstatou je napomoci spolupráci mezi oběma městy. Tu nadále rozvíjí Unie výtvarných umělců Olomoucka, která opakovaně vystavuje díla olomouckých umělců v Makarské. První kontakty byly navázány mezi fotbalovým dorostem obou měst a chystá se také výměna běžců v rámci 1/2maratonu. Zajímavé nápady o možnostech spolupráce vznikly v oblasti zdravotní záchranné služby, která v Makarské nejen v létě zachraňuje lidské životy zejména českým turistům. Město Makarská se v prosinci 2017 prezentovalo na olomouckých vánočních trzích. U příležitosti této návštěvy se oficiální část delegace seznámila s metodami třídění odpadu a s vybavením olomouckého hasičského záchranného sboru. Na setkání se zástupci Regionální fotbalové akademie se jednalo o možnosti účasti trenérů na mezinárodní konferenci v Makarské.

Webové stránky