Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Základní informace - Fakta a zajímavosti /  Partnerská města  /  Kunming, Čínská lidová republika / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Po 17. 02.

8°C
oblačno
 

Fakta a zajímavosti

sdílet

Kunming, Čínská lidová republika

Kunming je hlavním městem provincie Yunnan v jihozápadní části ČLR. Je nejvýše položené a nejlidnatější partnerské město. Má 7 milionů obyvatel a jako město bylo ustaveno již před 1200 lety.

Nachází se v nadmořské výšce přes 1800 metrů a bývá označováno jako město věčného jara. Ročně je navštíví 50 milionů turistů. Kunming je významným vzdělávacím a kulturním centrem s několika univerzitami, vysokými školami a 300 vědecko-výzkumnými ústavy. Má více než 30 průmyslových parků, přičemž průmysl je zaměřen na elektrotechniku a informační technologie. K nejstarším památkám patří buddhistický chrám vybudovaný před 1200 lety, scenérii doplňují početné chrámy, pagody a svatyně, historii dokumentují všestranně zaměřená muzea. Kunming má 4. největší letiště v zemi a v rámci čínských měst se z ekonomického hlediska řadí na 12. místo. Působí zde přes 2000 zahraničních firem včetně mezinárodních řetězců. Významný je zemědělský průmysl, Kunming je hlavním čínským vývozcem květin. V poslední době se vedení města zaměřuje na ochranu životního prostředí a vybudování městské hromadné dopravy včetně metra.

Memorandum s městem Kunming bylo podepsáno v září 2015.

Spolupráce s městem Kunming

Od podepsání memoranda došlo k několika výměnným akcím, zahájeným první oficiální návštěvou vedoucích představitelů Kunmingu v Olomouci v září 2015 a první návštěvou oficiální delegace olomoucké radnice v Kunmingu v listopadu téhož roku. Oddělení cestovního ruchu při této příležitosti představilo Olomouc na regionálním turistickém veletrhu a následně v Olomouci přijalo delegaci čínských touroperátorů za účelem přilákat k nám turisty této země. V čínském městě byla dojednána spolupráce mezi nemocnicemi obou měst.

Aktuálně

V srpnu 2016 odjela na šestitýdenní stáž do Kunmingu delegace mladých doktorů z Fakultní nemocnice Olomouc, aby se blíže seznámila s metodami alternativní medicíny. V červenci a prosinci 2017 navštívila olomouckou nemocnici skupina lékařů z Kunmingu. Kontakty byly navázány i mezi Výstavištěm Flora a květinářskými firmami v Kunmingu. Na letní etapu Flory 2017 dorazili z Kunmingu ředitelé květinářských firem, aby se setkali se stejně zaměřenými firmami z Moravy. Samostatný pavilon byl věnován prezentaci firem z Kunmingu. Při této příležitosti byla podepsána představiteli obou měst partnerská smlouva. K oboustranné výměně dochází pravidelně i na poli sportu. V únoru 2016 reprezentovalo naše město na půlmaratonu v Kunmingu pět olomouckých běžců, na oplátku startovali v červnu 2016 i 2017 na olomouckém 1/2maratonu čtyři čínští běžci. S čínskou stranou pracuje na projektech výměn separátně i Univerzita Palackého.

Webové stránky