Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 08. 12.

5°C
zataženo
 

Fakta a zajímavosti

sdílet

Krakov, Polská republika

Krakov je se svými cca 760 tisíci obyvateli druhé největší polské město a metropole Malopolského vojvodství na řece Visle. Zároveň mělo jako jediné ve své době statut královského města.

Nejstarší část se nachází na opevněném Wawelském návrší, první zmínka o Krakově pochází z roku 966. Roku 1038 se Krakov stal polským hlavním městem a byl dlouhou dobu místem korunovace polských králů. Krakov byl dobýván v průběhu své historie pruskými, švédskými a ruskými vojsky, na několik století jej obsadili Rakušané. V roce 1364 zde byla založena univerzita. V roce 1978 bylo staré město zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. K nejvýznamnějším památkám patří Collegium Maius (nejstarší část Jagelonské univerzity), zámek Wawel (sídlo králů) a gotická katedrála se sarkofágy polských králů. Hlavní náměstí je jedním z největších v Evropě. Jedinečnou součástí města je čtvrť Kaziměř s hradbami, hlavní centrum židovské vědy, kultury a náboženství. Navzdory období holokaustu zůstalo do dnešních dnů zachováno několik synagog a hřbitov.

Memorandum mezi Krakovem a Olomoucí bylo podepsáno v červnu 2016.

Spolupráce s městem Krakov

K navázání prvních kontaktů došlo na podzim 2013 v rámci konference o partnerských městech v Krakově. V následujícím roce se uskutečnila archeologická výstava o krakovském podzemí v Arcidiecézním muzeu Olomouc a v Krakově proběhla výstava o českém symbolismu. Oddělení cestovního ruchu olomouckého magistrátu se pravidelně prezentuje na krakovském náměstí v rámci CzechTourismu. Na mezinárodních festivalech recipročně koncertovali v obou městech varhaníci. Pěvecké soutěže pořádané Lions Clubem v Krakově se účastnila olomoucká nevidomá zpěvačka a kontakty byly navázány i mezi malými divadelními soubory. Pozvání na olomoucký půlmaraton pravidelně využívají polští běžci. S krakovskými institucemi spolupracuje i Muzeum umění Olomouc a Univerzita Palackého (ERASMUS, CEEPUS program). V rámci Academia Film Olomouc existuje sekce krakovského festivalu a kontakty na osobní úrovni jsou i mezi arcibiskupy obou měst.

Aktuálně

Oficiální návštěva z Krakova zahájila v červnu 2016 výstavu významných polských umělců v městské galerii, v rámci výměny proběhla podobná akce v září 2017 v Krakově, kde olomoučtí výtvarníci představili svá díla. Od podpisu memoranda se aktivně rozběhla spolupráce také v oblasti školství, Střední polygrafická škola Olomouc navázala spolupráci s tamní školou a plánují společnou účast na mezinárodním projektu. Své zkušenosti si vyměnili i úředníci odboru sociálních věcí. Oslavy maršála Radeckého oživila krakovská vojenská hudba. V obou městech startovali recipročně běžci na 1/2maratonu. Nově byly navázány kontakty mezi kluby seniorů a uvažuje se o recipročních jednodenních poznávacích zájezdech. V listopadu 2017 reprezentoval Olomouc nevidomý zpěvák na mezinárodním hudebním festivalu pod záštitou krakovské pobočky Lions Club. Spolupráci zahájily rovněž městské knihovny, které plánují představit své vize v oboru na mezinárodních konferencích.

Webové stránky