Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Základní informace - Fakta a zajímavosti /  Partnerská města  /  Bratislava-Staré Město, Slovensko / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Po 17. 02.

8°C
oblačno
 

Fakta a zajímavosti

sdílet

Bratislava-Staré Město, Slovensko

Městská část Bratislava-Staré Mesto se 42 tisíci obyvateli je vzdálenostně nejbližší partnerské město a zároveň srdce slovenského hlavního města. Je společenským, kulturním, politickým a turistickým centrem Slovenska.

Jádro Starého Mesta tvoří historické centrum Bratislavy nacházející se mezi bývalými městskými hradbami. Na území městské části je většina bratislavských kulturních památek – Bratislavský hrad, tyčící se nad Dunajem, gotický Dóm sv. Martina, Michalská věž, pod kterou začíná turisty i místními vyhledávané Korzo, původní i nové Slovenské národní divadlo či překrásná Medická zahrada. Sídlí zde parlament, prezident i úřad vlády. K významným památkám patří také budova „staré radnice“ na Primaciálním náměstí, kterému dominuje Primaciální palác, sídlo primátora hlavního města. V Zrcadlové síni tohoto paláce se konají koncerty, svatby a je využívána i pro zasedání městského zastupitelstva. Bratislava je městem muzeí, své sídlo zde má např. Vinařské muzeum, Muzeum historie města, Muzeum židovské kultury, Muzeum mimoevropských kultur a Slovenské historické muzeum.

Kontakty mezi městy byly navázány v roce 2012 podpisem memoranda. K podpisu oficiální smlouvy o partnerství a spolupráci mezi našimi městy došlo u příležitosti návštěvy starostky Bratislavy-Starého Mesta v Olomouci v srpnu 2014.

Spolupráce s Bratislavou-Starým Mestom

Od samého začátku se uskutečnilo několik společných akcí. Zástupci ZŠ Hálkova převzali na Českém dni v Bratislavě z rukou velvyslance ČR knihy ve slovenském jazyce pro svou školu. Oddělení cestovního ruchu se opakovaně v Bratislavě prezentovalo v rámci propagace památek UNESCO. Nejednou se navštívily kluby seniorů obou měst. Olomouckého půlmaratonu se několikrát zúčastnili běžci z Bratislavy. Proběhly výměnné stáže mezi pracovníky městských knihoven a první expozice si vyměnila městská muzea. S úspěchem se setkala představení Moravského divadla a menších bratislavských divadelních scén. Na olomouckých Vinných slavnostech se pravidelně prezentuje Olomoučany oblíbené vinařství Mrázik. Díky společným koncertům se sblížili žáci základních uměleckých škol obou měst. K užitečné výměně informací přispívají vzájemné odborné stáže mezi zaměstnanci obou úřadů.

Aktuálně

V březnu 2016 oficiální představitelé obou měst zahájili v Bratislavě výstavu olomouckých výtvarníků, která navazuje na předchozí reciproční akce tohoto typu. Dále pokračuje spolupráce mezi knihovnami obou měst. Nově byly navázány kontakty mezi kluby seniorů a uvažuje se o recipročních jednodenních poznávacích zájezdech.

Webové stránky